Ten blog zakończył swój żywot i nie będzie już aktualizowany. Komentarze zostały wyłączone, a notki udostępniam jako archwium dla odwiedzających. Pozdrawiam.

Archiwum dla kategorii Firefox

Wpisy związane z przeglądarką Mozilla Firefox.

Motywy do Firefoxa - przegląd

Dawno tego nie robiłem, trzeba nadrobić zaległości :P Wiem, że najwięcej osób trafia na ten blog poszukując właśnie motywów do ich ulubionej przeglądarki. Nie mogę więc zawieść tej sporej grupy czytelników. Wszystkie przedstawione motywy są kompatybilne z najnowszą wersją Firefoxa.

 • Blue Ice - najbardziej przypadł mi do gustu i aktualnie mój firefox z niego korzysta.
blue_ice.png
 • Kempelton - drugie miejsce na mojej liście, bardzo ładny i prosty, takie uwielbiam :)
kempelton.png
 • Qute - dosyć stary motyw, ładnie się prezentuje
qute.png
 • Cylence - troche jakby wyblakły, ale podoba mi się.
cylence.png

Komentarze (4)

Firefox 2.0 Beta 2

Już od dłuższego czasu dostępna jest druga wersja beta przeglądarki Mozilla Firefox 2.0. Ja jednak dopiero po dłuższym czasie jej użytkowania zdecydowałem na krótkie opisanie zmian i zalet.

Listę najważniejszych zmian można obejrzeć na polskiej stronie Firefoxa1.

Osobiście chwalę sobie nowy wygląd, standardowa skóra jest na pewno ładniejsza i przejrzystsza od tej z poprzednich wersji. Cieszy mnie, że wreszcie pojawił się mechanizm zapisywania i odzyskiwania utraconej sesji. W moim odczuciu działa szybciej i sprawniej od tego dostarczanego przez różne rozszerzenia. Wreszcie zmieniono zarządzanie rozszerzeniami i skórkami. Zostały one połączone w jedno okno “Add-ons”. Pojawiła się także możliwość szybkiego przywrócenia omyłkowo zamkniętej zakładki.

Nadal jednak brakuje mi jednej zasadniczej sprawy. Mianowicie ładowania rozszerzeń i zmieniania skórek “od strzału”, bez konieczności ponownego włączania przeglądarki. Jeszcze rozszerzenia potrafię zrozumieć, może faktycznie niektóre wymagają restartu Firefoxa, no ale skórki …

Kwestia szybkości. Trudno tutaj o obiektywną i prawdziwą ocenę. Lecz odnoszę wrażenie, że nowy Firefox działa trochę szybciej w porównaniu do gałęzi 1.x.

Z nową wersją pojawia się także kilka “bonusów”, które mnie drażnią. Pierwszym z nich jest przypisanie klawisza “backspace” do przewijania oglądanej strony, a nie do cofania historii. Na szczęście można to zmienić, opcją to odpowiedzialną jest browser.backspace_action, należy ustawić jej wartość na 0 (więcej informacji o tej opcji, na stronie mozillazine2 ).

Ponoć druga beta, miała już posiadać wbudowany polski słownik ortograficzny. To dziwne, bo u mnie dostępny jest tylko słownik angielski. Możemy jednak łatwo zainstalować żądany polski słownik z adresu3.

Jak na razie wiele rozszerzeń nie zostało jeszcze zaktualizowanych aby działały z wersją 2.0 beta 2. Jednak te ważniejsze, jak np. Webdeveloper, są już kompatybilne.

Korzystam z Firefox 2.0 beta 2 od dłuższego czasu i sądzę, że tak pozostanie. Czekam na stabilną wersję oraz na aktualizacje moich ulubionych rozszerzeń. Polecam więc przetestowanie, a nawet korzystanie na codzień z wersji beta. Powinna was miło zaskoczyć :)

Oczywiście w Portage znajduje się pakiet dla najnowszej wersji :)


Komentarze (4)

Troche inne logo Firefoxa

firefox_crop.jpg

To nie jest fake, lecz wynik pracy prawdziwych fanów Firefoxa. Nie jest to ich pierwsze dokonanie mające na celu pokazać ich uwielbienie do tej przeglądarki. Więcej na stronie1.


Komentarze (8)

Synchronizacja Firefoxa - rozszerzenie Browser Sync

Na to jedno rozszerzenie przygotowałem oddzielny wpis, ponieważ uważam, że jest warte nieco większej uwagi. Na pewno wiele osób korzysta z Firefoxa pod róznymi systemami, przykładowo mając zainstalowanego na dysku Linuksa i Windowsa. Lub nawet uruchamia Firefoxa na róznych maszynach.

Rozszerzenie Browser Sync1 pozwala nam pobrać zakładki, historię, ciasteczka, zapamiętane hasła, a nawet odzyskać sesje, z Firefoxa, na którym zostało zainstalowane i skonfigurowane to rozszerzenie.

browser_sync.png

Przykładowo, zainstalowałem to rozszerzenie dla mojego Firefoxa na Gentoo. Sporadycznie korzystam z Windowsa i tam też mam wręcz gołego Firefoxa. Powiedzmy, że zmusiła mnie sytuacja do włączenia Windowsa. Po instalacji Browser Sync na Windowsie, mogę zsychronizować moje ustawienia, otwarte strony, zakładki itd. z Firefoxa na Linuksie.

browser_sync_2.png browser_sync_3.png

Tak więc możemy mięc łatwy dostęp do naszej przeglądarki z niemal każdej maszyny. Oczywiście synchronizacja może działać w dwie strony, w zależności od konfiguracji. Możemy także decydować, które strony odzyskać, albo w ogóle nie dokonywać synchronizacji.


Komentarze (12)

Rozszerzenia do Firefox’a - III przegląd

 • Download Statusbar to menedżer pobierania plików osadzony na dolnym pasku. Dzięki czemu możemy na bieżąco obserwować proces pobierania plików. W dużym stopniu konfigurowalny, więc możemy dostować go do własnych upodobań.
download_statusbar.png download_statusbar_2.png
 • Forecastfox umieszcza prognozę pogody w dolnym pasku stanu lub w innym zdefiniowanym miejscu. Wygodne i przydatne dla tych, co lubią być dobrze poinformowaniu.
forecastfox.png
 • Tab catalog wspomaga przeglądanie tabów. Poprzez kombinacje Ctr + Tab możemy przełączać się pomiędzy tabami. Dodatkowo otrzymujemy listę wszystkich tabów wraz z podglądem.
tab_catalog.png
 • View Source Chart dostarcza nam bardziej czytelne źródło strony. Kolorując, pokazując zagnieżdżone znaczniki itd. Dodatkowo źródło strony możemy otwierać w oddzielnym tabie.
view_source.png
 • Performancing to w pełni funkcjonalny edytor służacy do blogowania bezpośredni spod naszej przeglądarki. Rozpoznaje kilka znanych systemów, w tym oczywiście Wordpress. Wydaje się być naprawdę wygodny rozwiązaniem i polecam wszystkim blogerom.
performancing.png performancing_2.png

Komentarze (3)

Rozszerzenia do Firefox’a, kolejny przegląd

 • Flashblock, jak nie trudno się domyślić blokuje animacje flash na stronach, zamiast nich umieszczając niewielką ikonkę, po której kliknięciu animacja zostaje uruchomiona. Jest oczywiście możliwość dodawania stron, na których trwale mają nie być blokowane animacje flash. Bardzo przydatne rozszerzenie szczególnie sprawdza się na portalach, gdzie kilka reklam we flash’u może nie raz dobić kompa.
flash_block.png
 • GreaseMonkey, poprzez różne skrypty, pozwala zmienić wygląd i zachowanie stron internetowych.
  • Greased Lightbox, skrypt dla Greasemonkey ułatwiający przeglądanie grafik na popularnych stronach. Po kliknięciu w miniaturke uzyskuje jej powiększony obraz w nowym oknie, ze strzałkami do nawigacji. Bardzo przydatne!
 • Nuke Anything Enhanced, umożliwia usunięcie każdego elementu ze strony poprzez menu pod prawym przyciskiem myszy. Przydatne w przypadku drukowania strony
nuke.png
 • PDF Download, dla plików pdf pozwala na wybranie akcji, jak ma wykonać :
pdf_download.png
 • Openbook, dodaje kilka użytecznych opcji do menu dodawania zakładek.
 • Aardvark, po uruchomieniu pozwala usunąć każdy element ze strony, poprzez łatwe zaznaczanie. Ponadto możemy podejrzeć kod źródłowy dla każdego wybranego elementu i wiele innych.
aardvark.png
 • Screen grab!, to rozszerzenie umożliwiające tworzenie zrzutek. O tyle fajne, iż możemy tworzyć szybko zrzutke (wybierając z menu po prawym przyciskiem). Wybierając przy tym czym ma to być zrzutka strony, zaznaczonego framentu czy całego okna.
screen_grab.png

Komentarze (3)

Mały trick

Drażni cię, gdy strona wymuszą zmianę rozmiaru okna przeglądarki Firefox ? To jest na to proste rozwiązanie …

Odpowiedzialna za to jest opcja dom.disable_window_move_resize, ustawiając wartość tej opcji na true powinniśmy mieć spokój :)

Komentarze

O niby Firefox 2.0 alpha

Ostatecznie i oficjalnie została wypuszczona wersja alpha Firefox 2.0. Wszystkie informacje oraz pliki do ściągnięcia możemy znaleźć na stronie mozilli1.

Jak się jednak okazało, wersja alpha przeglądarki Firefox 2.0 nie została jeszcze wypuszczona. Newsy w wielu serwisach są niestety nie prawdziwe, a wersja do której podają linki to poniekąd podróbki.

Widać nie można już nawet wierzyć w to co publikują niektóre, zdawałoby się sprawdzone serwisy. Sprostowania sytuacji możemy szukać chociażby na polskim forum mozilli2.

Tak więc pozostają nam tylko zrzutki do poglądania z zapowiadanej i oczekiwanej wersji Firefox 2.0 ;)


Komentarze

Ładniejszy Firefox i aplikacje oparte na GTK

Firefox korzysta z biblioteki GTK, stąd dla domyślnego motywu prezentuje się on nie najlepiej. Jednak w niektórych dystrybucjach, np. Ubuntu, przeglądarka Firefox już z domyślnym motywem prezentuje się o niebo lepiej.

Problem polega na zmianie stylu dla aplikacji korzystających z GTK.

Firefox domyślnie wygląda w ten sposób :

firefox_gtk.png

Po niewielkich zmianach w stylach dla GTK, będzie wyglądał mniej więcej w ten sposób, czyli jak widać bardziej podobny do QT.

firefox_qt.png

Więc do dzieła … zaczniemy od instalacji aplikacji o nazwie gtk-chtheme, która służy do łatwej zmiany stylu dla aplikacji korzystających z GTK.

# emerge gtk-chtheme

Po zainstalowaniu tejże aplikacji potrzebujemy jakiś stylów, między którymi moglibyśmy wybierać. Zalecam zainstalowanie stylu QT, aby osiągnać efekt prezentowany na wcześniejszej zrzutce. Ten stylu dostarcza pakiet gtk-engines-qt (należy go wcześniej odmaskować).

# emerge gtk-engines-qt

Teraz już jest prawie wszystko gotowe. Uruchamiamy aplikacje do zmiany stylów

$ gtk-chtheme

Wybieramy styl QT i poniżej definiujemy także czcionkę (proponuje Arial 9). Po zatwierdzeniu nasz firefox powinien przejść lekką metamorfozę, jak także inne aplikacje oparte na GTK np. gftp.

Na koniec polecam jeszcze styl dwerg (pakiet gtk-engines-dwerg). Taki oto :

firefox_dwerg.png

Komentarze

Ładne motywy do Firefox’a

Firefox’a używam niemal od zawsze i zawsze lubię gdy moja przeglądarka prezentuje się dobrze i mile dla oka. Będę więc zamieszczał motywy, które mi się najbardziej podobają i które są godne uwagi (moim zdaniem).

safire_milk.png
 • Ifox podobny do powyższego, lecz rozjeżdza się z rozszerzeniem Fission
ifox.png
mostly_crystal.png
maczilla.png

Narazie tyle … jak znajdę za jakiś czas następne to także opublikuje zrzuty najciekawszych.

Komentarze (5)