Ten blog zakończył swój żywot i nie będzie już aktualizowany. Komentarze zostały wyłączone, a notki udostępniam jako archwium dla odwiedzających. Pozdrawiam.

Archiwum dla kategorii - Portage

Publikacje z kategorii - Portage.

Layman - lepsze zarządzanie nieoficjalnymi gałęziami Portage

Layman1 to skrypt ułatwiający zarządzanie nakładkami (bo nie wiem jak inaczej nazwać nieoficjalne gałęzie z pakietami) na drzewo Portage. Do tej pory każdy odrębny ebuild mogliśmy umieszczać w naszym nieoficjalnym drzewie definiowanym przez zmienną PORTDIR_OVERLAY. Teraz w łatwiejszy sposób możemy dodawać całe gałęzie z nieoficjalnymi ebuild’ami. Ponadto w szybki sposób je aktualizować i łatwo nimi zarządzać.

Czytaj całość »


Komentarze (4)

Kompilacja pakietów cz.II

Wiemy już jak w prosty sposób za pomocą emerge’a zainstalować pakiety, czas się dowiedzieć jak za pomocą tego narzędzia również w prosty sposób je usuwać.

Spis treści :

 1. Usuwanie pakietów
 2. Czyszczenie systemu ze zbędnych zależności
 3. Aktualizacja zainstalowanych pakietów

Czytaj całość »

Komentarze (1)

Kompilacja pakietów cz.I

Kompilacja oraz instalacja pakietów w Gentoo odbywa się za pomocą narzędzia emerge. Oczywiście możemy także własnoręcznie kompilować i instalować inne pakiety, jednakże wtedy pakiety te nie będę brane pod uwagę przy akutalizacji system poprzez emerge i nie zostaną automatycznie zaaktualizowane do najnowszej wersji.

Spis treści :

 1. Jak działa emerge ?
 2. Proste korzystanie z emerge
 3. Czym są flagi USE i jak się je ustawia ?

Czytaj całość »

Komentarze (3)

Pakiet Genlop oraz Gentoolkit, przydatne narzędzia

Gentoolkit to zbiór kilku przydatnych narzędzi przy pracy z emerge’m.

Spis treści :

 1. Instalacja
 2. Narzędzie equery
 3. Revdep-rebuild i glsa-check
 4. Pakiet genlop
 5. Aplikacja epm

Czytaj całość »

Komentarze (2)

Dispatch-conf, porządek w plikach konfiguracyjnych

Dispatch-conf jest narzędziem które umożlwia łatwą aktualizację plików konfiguracyjnych. Pozwala na podjęcie decyzji przez użytkownika o dalszym losie każdej pliku konfiguracyjnego. Warto zaznajomić się z jego działaniem, gdyż nie raz będziemy musieli z plikami konfiguracyjnymi po emerge’u sobie radzić

Czytaj całość »

Komentarze (1)

Wstęp do Portage’a. Krótki opis ebuild’a.

Portage jest systemem pakietów dla Gentoo Linux. Informacje o pakietach są pobierane z ebuildów, których jest ponad 8000. Każdy z nich zawiera niezbędne informacje o pakiecie, wykorzystywane potem przez emerge’a. Tak więc Portage jest zbiorem takich ebuildów posortowanych tematycznie.

Czytaj całość »

Komentarze