Ten blog zakończył swój żywot i nie będzie już aktualizowany. Komentarze zostały wyłączone, a notki udostępniam jako archwium dla odwiedzających. Pozdrawiam.

Archiwum dla August, 2006

Beesoft Commander

Beesoft Commander1 to mendżer plików na wzór Norton Commander, wykorzystujący biblioteke QT. Jest to już któryś z kolejnych menedżer plików, które przetestowałem. Jednak tym razem wyróżnia się on absolutnie. Przede wszystkim jest demonem szybkości, działa najszybciej ze wszystkimch mendżerów. Przy tym posiada dużą funkcjonalność.

bsc.png bsc_2.png

Poza podstawowymi operacjami na plikach, Beesoft Commander dostarcza możliwość :

  • porównywania plików lub katalogów w poszukiwaniu różnic
  • obsługi wielu kart dla obydwóch panelów
  • tworzenie drzewa katalogów
  • wbudowany edytor i szybka przeglądarka obrazków
  • klienta FTP
bsc_3.png bsc_4.png

Z racji, że został on napisany przez Polaka, mamy doskonałe tłumaczenie. Gratulacje dla autora. Beesoft Commander to naprawdę dobry mendżer plików.

Nie znajduje się on w Portage, ale ebuild możemy odnaleźć w nakładce Gentoo Sunrise Overlay. Pakiet nazywa się bsc.


Komentarze (10)

Web 2.0 Logo Creator by Alex

Pojawiła się drobna zmiana na blogu. Skorzystałem z generatora1, który miał być parodią Web 2.0. Jednak jak się okazało logo przez niego wygenerowane jest całkiem przyjemne i zastąpi mój dotychczasowy napis : “Keybi’s Blog” :)

Oczywiście nie ma to oznaczać, że ten blog jest “łebdwazero”. Nic z tych rzeczy … Jest to tylko i wyłącznie logo, które ładnie komponuje się z niebieskimi odcieniami tego bloga.

Można ewentualnie dodać ładne odbicie i tag informujący o wersji Beta :P

web_2_0_reflection.png

Autor do napisania tego generatora, wykorzystał proste funkcje PHP operujące na obrazkach. To mnie zachęciło i pewnie samemu też się pobawie. Może uda mi się coś ciekawego stworzyć :)


Komentarze (5)

FAQ (na wesoło) : Systemy Operacyjne

Ben Hay na swoim blogu1 opublikował wpis, zawierający właśnie jego FAQ na temat systemów operacyjnych. Muszę przyznać, że całkiem mnie rozbawiły jego odpowiedzi. Zresztą zobaczcie sami :)

How can I protect my Windows computer from Viruses, spyware, adware, malware?
Open the case. Remove the network card, floppy drive, modem, and cd/dvd drives. Fill all USB and Firewire ports with some kind of silicone based sealant.

How can I protect my Linux computer from Viruses, spyware, adware, malware?
I don’t understand the question.

Is Linux ready for the desktop?
Yes.

Is Windows ready for the desktop?
No.

Can Microsoft be trusted?
No.

What is the best Windows news site?
http://www.us-cert.gov/ http://www.symantec.com

Zapraszam do przeczytania całego wpisu2.


Komentarze

Peng2illa na nudę

Peng2illa1 to zręcznościowa gra, polegająca na odbijaniu piłku wagonikiem wewnątrz koła. Wygrywa osoba, która zniszczy wagonik przeciwnika. Lecz nie jest to takie proste, z początku trudno było mi w ogóle zorientować się w kierunku jazdy wagonika.

peng2illa.png peng2illa_2.png

Ładna oprawa graficzna, szybka rozgrywa i ciekawy pomysł, sprawia, że gra przyciąga. Jest także możliwość grania przez Internet.

Po pełen zrozumienie zasad rozgrywki, polecam rozpoczęcie od Tutoriala. Sterowanie opisane jest pod klawiszem F1.

Peng2illa nie znajduje się Portage. Możemy jednak sciągnąć binarke dla Linuksa2, z którą nie powinno być większych problemów.


Komentarze

Wygaszacze ekranu w OpenGL

Really Slick Screensavers1 to zbiór kilku wygaszaczy ekranu, napisanych w OpenGL. Możemy je łatwo podpiąć np. do Xscreensaver’a.

really_slick_2.jpg really_slick.jpg

Jak widać prezentują się całkiem fajnie i, a więc możemy pochwalić się naszymi wygaszaczami.

Zalecam jednak stosowanie tych wygaszaczy dla osób posiadających mocniejsze maszyny. W moim przypadku, po włączeniu wygaszacza, top pokazuje :

%CPU %MEM TIME+ COMMAND
68.5 3.8 0:07.06 skyrocket

Pakiet w Portage nosi nazwę rss-glx.


Komentarze

Troche inne logo Firefoxa

firefox_crop.jpg

To nie jest fake, lecz wynik pracy prawdziwych fanów Firefoxa. Nie jest to ich pierwsze dokonanie mające na celu pokazać ich uwielbienie do tej przeglądarki. Więcej na stronie1.


Komentarze (8)

Blog dodany do planety Larry’ego

larry_cow.pngSkusiłem się i za namową Citizena, zgłosiłem ten blog do zagranicznej planety Gentoo1. Zostałem więc dodany i z tego co widzę, na dzień dzisiejszy jestem tam drugim Polakiem :P

Większość tamtejszych bloggerów pisze po angielsku, ale można dostrzec też kilku trzymających się języki niemieckiego i innych. Więc czemu by nie “zaśmiecić” im planety moimi wpisami ;)

Zapraszam resztę osób prowadzących blogi o tematyce poruszającej dystrybucje Gentoo Linux, do zapisanie się. Potrzebne informacje znajdują się na dole strony planety.

Nie ukrywam, że brakuje mi takiej planety, zrzeszającej nasze Polskie blogi :)


Komentarze (4)

Bardziej czytelny diff - colordiff

Colordiff1 to jak każdy się domyśla zamiennik diffa, aplikacji porównującej dwa pliki i wskazującej różnice między nimi. Colordiff sprawia, że wynik tej operacji staje się nieco bardziej przyjazny poprzez dodanie kolorów.

Ta zamiana przyda się szczególnie przy aktualizowaniu plików konfiguracyjnych zapomocą dispatch-conf. By korzystał on z colordiffa, edytujemy plik /etc/dispatch-conf.conf i zamieniamy :

diff="diff -Nu %s %s | less --no-init --QUIT-AT-EOF"

na :

diff="colordiff -Nu %s %s | less --no-init --QUIT-AT-EOF"

W łatwy sposób możemy zmienić domyślne kolory dla wskazywania różnic. Główny plik konfiguracyjny znajduje się w /etc/colordiffrc.


Komentarze (1)

Synchronizacja Firefoxa - rozszerzenie Browser Sync

Na to jedno rozszerzenie przygotowałem oddzielny wpis, ponieważ uważam, że jest warte nieco większej uwagi. Na pewno wiele osób korzysta z Firefoxa pod róznymi systemami, przykładowo mając zainstalowanego na dysku Linuksa i Windowsa. Lub nawet uruchamia Firefoxa na róznych maszynach.

Rozszerzenie Browser Sync1 pozwala nam pobrać zakładki, historię, ciasteczka, zapamiętane hasła, a nawet odzyskać sesje, z Firefoxa, na którym zostało zainstalowane i skonfigurowane to rozszerzenie.

browser_sync.png

Przykładowo, zainstalowałem to rozszerzenie dla mojego Firefoxa na Gentoo. Sporadycznie korzystam z Windowsa i tam też mam wręcz gołego Firefoxa. Powiedzmy, że zmusiła mnie sytuacja do włączenia Windowsa. Po instalacji Browser Sync na Windowsie, mogę zsychronizować moje ustawienia, otwarte strony, zakładki itd. z Firefoxa na Linuksie.

browser_sync_2.png browser_sync_3.png

Tak więc możemy mięc łatwy dostęp do naszej przeglądarki z niemal każdej maszyny. Oczywiście synchronizacja może działać w dwie strony, w zależności od konfiguracji. Możemy także decydować, które strony odzyskać, albo w ogóle nie dokonywać synchronizacji.


Komentarze (12)

Fortunki z Chuckiem Norrisem

Sprawa z Chuckiem Norrisem ostatnim czasy troche przycichła. Ale dla prawdziwych fanów i tych lubiących dowcipy o Chucku Norrisie, powstała baza z fortunkami1. Jeśli ktoś jest zainteresowany, to może w łatwy sposób podpiąć owe fakty do swojego fortune.

# emerge fortune-mod-chucknorris
$ fortune chucknorris
Q: How many Chuck Norris' does it take to change a light bulb?
A: None, Chuck Norris prefers to kill in the dark.

Możemy to wszystko jeszcze oprawić w ładną krowę, stworzoną w ASCII.

# emerge cowsay
$ fortune chucknorris | cowsay

Efekt taki, jak poniżej.

cowsay_chucknorris.png


Komentarze (4)