Ten blog zakończył swój żywot i nie będzie już aktualizowany. Komentarze zostały wyłączone, a notki udostępniam jako archwium dla odwiedzających. Pozdrawiam.

Archiwum dla September, 2006

Student

Za niespełna dwa tygodnie rozpocznę kolejny etap nauki. Mam zamiar po 3,5 latach nauki uzyskać tytuł inżyniera informatyki. Uczelnią, która mi w tym pomoże, będzie WSTI1. Jest to niepaństwowa szkoła, znajdująca się w Katowicach, posiadająca tylko jeden kierunek - informatyka.

Dlaczego taki wybór ? Szukałem uczelni z dobrym dojazdem, finanse wykluczały możliwość zamieszkania na stancji, czy w akademiku na terenie innego miasta. Zostały mi więc do wyboru szkoły prywatne, głównie z Katowic. Postawiłem na WSTI i mam nadzieje, że się nie zawiodę. Choć i tak wiem, że tak naprawdę człowiek sam się najwięcej nauczy. Przy okazji więc zapytam. Może ktoś także wybiera się do wspomnianej szkoły ? Lub może jest już jej absolwentem ? Chętnie dowiem się czegoś na ten temat.

Pewnie wraz z początkiem roku akademickiego, będę miał mniej czasu na szukanie ciekawych aplikacji, opisywanie różnych zagadnień itd. Mimo wszystko postaram się w wolnych chwilach naskrobać coś na blogu :)


Komentarze (6)

Kphotoalbum - zapanuj nad swoimi zdjęciami

Na moim kompie przechowuje ponad 1000 zdjęć. Ostatnio próbowałem znaleźć kilka konkretnych zdjęć i pojawił się nielada problem. Po przekopywaniu się przez katalogi i oglądaniu mnóstwa miniaturek w końcu znalazłem upragnione zdjęcia.

Dlatego postanowiłem poświęci dłuższą chwilę na skatalogowanie, opisanie i uporządkowanie mojej kolekcji zdjęc za pomocą programu Kphotoalbum1. Jest to aplikacja oparta na QT, posiadająca prosty interfejs i w znacznym stopniu pomagająca wyszukać żądane zdjęcia.

Po wskazaniu folderu z naszymi zdjęciami, czeka nas proces ich katalogowania i opisywania. Opłaca się naprawdę poświęci ten czas, aby potem z łatwością wyszukiwać zdjęcia, na których znajdują się przez nas wskazane osoby, lub konkretne miejsca itp.

kphotoalbum_1.png

Dla każdego zdjęcia (jest także możliwość opisywaniu wielu zdjęć naraz), przypisujemy zdefiniowane przez nas osoby, miejsca oraz ewentualnie słowa kluczowe i opis. Możemy tworzyć grupy osób lub miejsc, według których także będziemy mogli wyszukiwać.

kphotoalbum_2.png kphotoalbum_3.png kphotoalbum_4.png

Gdy skończymy proces opisywania naszych zdjęć, będziemy mogli je w łatwy sposób przeglądać, według wskazanych kryteriów. Ponadto, jeśli dobrze opiszemy nasze zdjecia, to wyszukamy każde w dosłownie 5s.

kphotoalbum_5.png

Posługując się narzędziemy do wyszukiwania, możemy tworzyć bardziej złożone kryteria. Określać dokładnie jakie osoby mają znajdować się na zdjęciach itp. Dzięki temu odnajdziemy każde pojedyńcze zdjęcie, jeśli tylko pamiętamy co ono przedstawiało :)

Nie ukrywam, że jest to pierwszy i jedyny jak narazie program, który przetesowałem. Zapewne jest także wiele innych, jednak dla użytkowników KDE polecam właśnie Kphotoalbum.


Komentarze (7)

Wesnoth powraca

Całkiem niedawno pojawiła się nowa wersja 1.1.9 gry Battle for Wesnoth1. Swego czasu pogrywałem w Wesnoth’a dość długo (swoje wrażenia opisałem w osobnym wpisie), postanowiłem więc sprawdzić co nowego i jakie zmiany zostały wprowadzone w nowej wersji.

A tych jest dość sporo2, między innymi : nowe grafiki, odgłosy walki, poprawiony interfejs oraz poprawione bugi. Pojawiły się także dwie nowe kompanie. Wpływa to na pewno na grywalność gry, która jest na wysokim poziomie.

Dostępny jest także trailer3, w róznych formatach.


Teraz od 3 dni, wręcz non-stop pogrywam sobie. Gra wciąga, a z racji jej poziomu trudności dostracza rozrywki na długi czas. Jeśli ktoś lubi strategie turowe, to zachęcam do spróbowania Battle for Wesnoth.

Przypominam tylko, że Battle for Wesnoth jest obecne w Portage. Pakiet nosi nazwę wesnoth.

Miłej gry!


Komentarze (4)

Jak szybko przekształcić Windowsa na Linuksa?

Oto animacja flash1, pokazująca w 12 krokach, jak w łatwy sposób Windowsa przerobić na Linuksa :P


howto turn windows into Linux

Muzyczka troche dobija :D


Komentarze (4)

XGL zagościł na moim pulpicie

Nareszcie zainteresowałem się na poważnie XGL’em i po jednodniowych eksperymentach udało mi się go uruchomić na moim desktopie. Na dzień dzisiejszy działa stabilnie i faktycznie zwiększa użyteczność i komfort pracy. Ponadto efekty jakie wprowadza bardzo przypadły mi do gustu.

xgl.png xgl_2.png xgl_3.png

Korzystam z compiz-quinnstorm oraz cgwd (custom-generic-window-decorator). Do konfiguracji używam gset-compiz oraz gcompizthemer. Dzięki zastosowaniu takich pakietów pozbyłem się wielu zależności z Gnome. Cgwd zawiera naprawdę wiele ładnych dekoracji okien, więcej do pobrania z forum Compiz1. Każdy zestaw możemy dostosowywać do własnych potrzeb. Ogrom konfiguracji przytłacza i na początku można się pogubić w rozmaitych opcjach.

xgl_4.png xgl_5.png

Pozostaje mi tylko zachęcić każdego do przekonania się na żywo o możliwościach XGL’a. Instalacja nie jest taka trudna, a w razie problemów chętnie pomogę :)


Komentarze (9)

Dolphin - kolejny file manager

Moim kolejnym znaleziskiem jest Dolphin1. Mendżer plików, napisany w QT, skupiający się przede wszystkim na użyteczności. Nie jest on zapewne tak wysoce konfigurowalny jak Rox, lecz zapewnia od początku wiele ciekawych możliwości :

  • Pasek nawigacji umożliwia przechodzenie pomiędzy hierarchią plików
  • Tworzenie miniaturek dla obrazków, pogląd plików tekstowych itp.
  • Możliwość dostosowania widok dla oddzielnych folderów
  • Przeglądanie w dwóch panelach
  • Zakładki
  • Możliwość cofania wykonanych operacji
  • Mechanizm przeciągania plików
dolphin_2.png dolphin.png

Ponadto jest to aplikacja dla KDE, więc doskonale integruje się z tym środowiskiem. Możemy więc np. korzystać z protokołu smb:/, w ten sam sposób jak w Konqueror.

Ebuild znajduje się w nieoficjalnym drzewie Sunrise Overlay (pakiet o takiej samej nazwie). Zachęcam więc do testowania.


Komentarze

Poszukuje blogów

Subskrybuje 41 blogów, jednak nadal jest mi mało :P Odczuwam niezaspokojną chęć czytania kolejnych blogów i nie tylko. Uwielbiam gdy mój czytnik pokazuje, że mam nowe, nieprzeczytane wpisy w kategorii - blogi. Blogowanie wciąga, ale czytanie blogów innych, chyba jeszcze bardziej.

Jeśli prowadzisz bloga, bądź posiadasz własna stronę, najlepiej (ale niekoniecznie) z tematyką poruszająca sprawy Linuksa, to jak najszybciej dopisz w komentarzach adres do owej strony. Każdy link przejrzę i poczytam :)

Linki do blogów niekoniecznie ich posiadaczy, także mile widziane.

Może znajdzie się jakaś dama ze swoim blogiem :)

Komentarze (24)

Pamiętamy

Komentarze (2)

Zrzutka na Wrzesień 2006

Powrót do standardowego układu :)

september.png september_2.png

Wrzesień 2006

Na zrzutce widoczne :

Komentarze (4)