Ten blog zakończył swój żywot i nie będzie już aktualizowany. Komentarze zostały wyłączone, a notki udostępniam jako archwium dla odwiedzających. Pozdrawiam.

Archiwum dla November, 2006

Zrzutka na Grudzień 2006

december.png december_2.png

Grudzień 2006

Na zrzutce widoczne :

Komentarze (7)

Komposé, czyli Exposé dla KDE

W technologii XGL najbardziej chyba podobała mi się funkcja exposé (znana doskonale użytkownikom Maca), która szybko wyświetlała skalowany podgląd wszystkich otwartych okien. Znacznie ułatwiało to przełączanie się pomiędzy oknami, zwłaszcza gdy mamy zapełniony pasek zadań.

Jest więc odpowiednik tej funkcji w postaci małej aplikacji dla KDE o nazwie Komposé1.

kompose.png

Działa ona na zasadzie tworzenia podczas pracy zrzutek zawartości każdego okna. Taka operacja nie jest zauważalna i nie spowalnia naszej pracy, pojawia się jednak problem. Czasami gdy aktywujemy wybrane okno i szybko przełączymy się na inne, to Komposé, może nie zdążyć zrobić zrzutki dla pierwszego aktywnego okna.

Także może się pojawić problem, gdy nasz komputer wolno renderuje niektóre okna. Należy więc ustawić odpowiednią wartość opóźnienia, po którym Komposé wykona zrzutke dla danego okna.

Wyświetlanie listy okien na podstawie tych zrzutek, nawet na moim kompie działa szybko i bez większych opóźnień.


Komentarze (7)

Jak przeglądać pakiety z laymana?

Ostatnio Walth zadał mi podobne pytanie, nie znałem odpowiedzi, to więc postanowiłem zgłębić temat i poszukać narzędzi, które by mi umożliwiły wygodne przeglądanie pakietów z nakładek dostarczanych przez program layman.

Rozwiązaniem może się okazać mała aplikacja eix1, którą zapewnie większość użytkowników Gentoo powinna znać. Poza tym, że potrafi ona cholernie przyspieszyć proces wyszukiwania pakietów ma także wiele innych ciekawych opcji. Strona man dla tej aplikacja jest dosyć obszerna, co świadczy o możliwościach tej na pozór małej aplikacji.

Do rzeczy więc … mając zainstalowanego layman i wydając polecenie :

# layman -L

Uzyskamy listę wszystkich dostępnych (ale niekoniecznie dodanych do systemu) nakładek na Portage. Możemy za pomocą opcji -v dowiedzieć się nieco więcej o każdej nakładce, ale to nam też niewiele pomoże. Chcielibyśmy przeglądać, najlepiej z opisami wszystkie ebuild z tychże nakładek. Tak jakby znajdowały się one w naszy oficjalnym Portage.

Eix dostarczą taką możliwość. Najpierw wywołamy polecenie :

# update-eix-remote update

To polecenie spowoduje tymczasowe dodanie wszystkich dostępnych przez laymana nakładek do bazy eix. Dzięki czemu będziemy mogli je przeszukiwać i przeglądać tak jak zwykłego Portage.

Teraz jednak chcielibyśmy uzyskać listę wszystkich pakietów pochodzących z tych nakładek, lecz bez tych znajdujących się w naszym oficjalnym Portage.

# eix -Oc

Eix wywołany z takimi parametrami wyświetli wszystkie pakiety należące do nakładek laymana, które przed chwilą tymczasowo dodaliśmy do jego bazy. Parametr -O, powoduje wyświetlanie tylko pakietów, które mają przynajmniej jedną dostepną wersje w nakładce. Opcja -c, wyświetla każdy wynik w jednej linijce. Można jeszcze dodać sformatować wynik, wedle własnych upodobań.

# eix -Oc --format-compact "(default)<category>/<name>(green)<description>"

Dla mnie jest bardziej wygodny i przejrzysty.

By usunąc tymczasowo dodane nakładki z bazy eix, korzystamy z polecenia :

# update-eix-remote remove

W ten sposób uzyskuje wygodny spis pakietów znajdujących się w nakładkach. Oczywiście możemy także przeglądać pakiety tylko z wybranych nakładek. Eix posiada duże możliwości i zalecam jego stosowanie.


Komentarze (4)

Bash-completion, przydatne dopełnianie

Niektóre dystrybuje mają to standardowo wbudowane. Mam na myśli dopełnianie nazw plików oraz parametrów specyficznych dla danej aplikacji. Przykładowo wklepując polecenie bunzip2 i dopełniając TAB-em nazwę plików, będą branę pod uwagę tylko pliki z rozszerzeniami .bz2, .bz, .tbz, .tbz2. Zawęzimy więc dopełnianie tylko do sensownych plików, wiadomo, że mało kto będzie stosował bunzipa lub tara do plików mp3 ;) Jak tego dokonać pod Gentoo ? O tym wspomnę pod koniec.

Najpierw zwróce uwagę na pakiet bash-completion, który działa w podobny sposób i poprawia dopełnianie dla kilku ważnych aplikacji. Dzięki niemu także uzyskamy dopełnianie dla polecenia emerge.

Czytaj całość »

Komentarze (5)

Czystka

Namieszałem w moim systemie i tym razem nie na żarty. Kolejne eksperymenty doprowadziły do tego, że zajechałem na amen serce systemu - Portage. Nie pomogło ręczne odzyskiwanie i inne wyszukane pomysły. Pewnie jakbym bardziej poszukał i pokombinował to być może w końcu udało by mi się uzdrowić mój system.

Jednak za to, wpadłem na niegłupi pomysł ;) Mianowicie przyszła mi do głowy myśl postawienia mojego Gentoo od nowa.

Mój system i tak długo wytrzymał, nie dbałem o niego zbytnio, testowałem na nim wszystko co tylko mnie zaciekawiło. Przy czym niezawsze po sobie sprzątałem. Było to moje pierwsze Gentoo, więc pewnie moje głupie pomysły z początku jego użytkowania także miały na niego wpływ. Ostatecznie Gentoo rozrósł się do … uwaga :

# epm -gqa | wc -l
887

Tak jest, 887 zainstalowanych pakietów. Te pakiety oraz inne śmieci zajmowały łącznie ponad 8,2 GB przestrzeni dyskowej. Chyba więc nadszedł najbardziej odpowiedni czas na czystkę systemu :)

Z racji, że miałem troche czasu wprowadziłem myśl w czyn. W pierwszy dzień zająłem się stawianiem podstawowego systemu. Jak już wszystko zainstalowałem oraz skonfigurowałem, i otrzymałem działający system zajałem się podstawowymi składnikami systemu oraz X’ami. Na drugi dzień zostawiłem sobie grube ryby (tj. pakiety kdelibs, qt oraz mozilla-firefox) oraz postawiłem moje minimalne KDE. W sumie wieczorem drugiego dnia miałem już w pełni działający i funkcjonalny system Gentoo Linux. Trzeci dzień to już tylko kosmetyki oraz konfiguracje różnych aplikacji i innych dla mnie ważnych rzeczy (np. serwer imap dla poczty).

Dokonałem sobie wcześniej wielkiej kopii mojego poprzedniego systemu, ale i tak zapomniałem o kilku sprawach. Przede wszystkim pominąłem najważniejsze … konfiguracje mojego kernela :D Stąd po konfiguracji z pamięci, na szybkiego, pojawił się kilkakrotnie “kernel panic”.

Teraz już wszystko śmiga jak należy i obiecuje sobie, że tym razem będę bardziej dbał o moje Gentoo i sprzątał po sobie :P Moje nowo postawione Gentoo zawiera 420 pakietów i zajmuje 4,5 GB przestrzeni dyskowej.

Komentarze (10)

Zrzutka na Listopad 2006

november.png november_2.png

Listopad 2006

Na zrzutce widoczne :

Komentarze (4)