Ten blog zakończył swój żywot i nie będzie już aktualizowany. Komentarze zostały wyłączone, a notki udostępniam jako archwium dla odwiedzających. Pozdrawiam.

Archiwum dla December, 2006

Czas podsumowań

Wraz z końcem roku zwykłe pojawia się jakaś chwila zadumy i wypadałoby co nieco podsumować. Pierwsza sprawa to oczywiście mój blog. Za mniej więcej dwa miesiące minie pierwszy rok od jego założenia i opublikowania pierwszego wpisu. Nie spodziewałem się, że uda mi się dotrwać tak długo, popełnić tyle wpisów i jeszcze się nie poddać. Wiele razy sam korzystałem z własnych wpisów, bo szybko zapominam niektóre rozwiązania. Mogę śmiało stwierdzić, że blogowanie było dobrym pomysłem i nie żałuje czasu poświęconego na utrzymanie tego bloga.

Wbrew wszystkim moim oczekiwaniom, wiele osób jednak czyta wpisy na temat Linuksa. Przynajmniej tak wskazują statystyki :P Wiem na pewno, że mam około 25 stałych czytelników, którzy subskrybują mój kanał RSS. W poprzednim miesięcu moja strona zanotowała 4 779 wizyt i jak narazie jest to rekord. W tym miesiącu już niestety nastąpił spadek do 3 561 wizyt. Domyślam się, że jest to związane z marną ilością wpisów. Ale przynajmniej czytelnicy kanału RSS mnie nie opuścili :) Bardziej szczegółowe statystyki opisze za dwa miechy.

W życiu osobistym także nie najgorzej, zdałem maturke z wynikiem, który mnie całkowicie zadowolił. Studiuje to co lubie, na uczelni, która sam sobie wybrałem i jak narazie jestem zadowolony. Choć zobaczymy co będzie po zbliżającej się sesji :P

Jak zawsze człowiek wypisuje sobie noworoczne postanowienia o których szybko zapomina. Więc może jak je opublikuje to przynajmniej będę o nich pamiętał przez dłuższy czas :)

 • wziąć się w końcu pożądnie za obiektowe PHP
 • poznać Pythona
 • jakimś cudem wymienić archaiczny sprzęt
 • utrzymać się na studiach
 • blogować przez kolejny rok

Do tego jeszcze dochodzą oczywiście osobiste postanowienia, ale te chyba was mniej interesują…

Tym samym życzę Wam dużo szczęscia i samych trafnych decyzji w nadchodzącym 2007 roku !

Komentarze

Zrzutka na Styczeń 2007

Zrzutka serwowana troche wcześniej z wiadomych względów :)

january.png january_2.png

Styczeń 2007

W sumie nie wiele się zmieniło od odstatniej zrzutki, jedynie tapetka inna.

Komentarze (2)

Dodatki do Konquerora

Dzisiaj przedstawie trzy dodatki do Konquerora, które usprawnią nam korzystanie z niego jako menedżera plików i sprawią, że będzie się on prezentował mniej więcej w ten sposób :

konqueror_adv_1.png konqueror_adv_2.png

 • Pasek Metabar

Pierwszy usprawnieniem jest boczny pasek, podobny do tego znanego nam z Windowsa. Zawieraja podgląd wybranego pliku, szczegółowe informacje o pliku oraz działania i możliwość otwarcia za pomocą skojarzonych przez Konquerora programów. Ten pasek nazywa się metabar (w Portage znajduje się oficjalny ebuild o tej samej nazwie), więcej informacji oraz zrzutek znajdziemy na stronce kde-apps1. W łatwy sposób możemy za pomocą stylów i zwykłego HTML możemy zmienić układ i wygląd bocznego paska. Po instalacji w Konqueror, uruchamiamy panel nawigacyjny (F9 lub Okno -> Pokaż panel nawigacyjny), a z niego wybieramy zakładkę metabar.

 • Plugin Kim

Codzienne czynności także usprawni nam plugin o nazwie Kim2, który dodaje wiele opcji działań do menu dla każdego pliku graficznego. Kim działa na bazie ImageMagick i nie instaluje dodatkowych narzędzi. Potrafi w szybki sposób z poziomu Konquerora dokonywać takich operacji na plikach graficznych jak:

 1. Kompresja i zmiana rozmiaru
 2. Obrót i konwerscja na inny format graficzny
 3. Działania związane z publikacją oraz wiele innych…

Możemy zaopatrzyć się w nieoficjalny ebuild3.

 • Pathbar

Pathbar4 to usprawniony pasek adresu, działający tak samo jak ten znany nam z okienka dialogowego aplikacji opartych na GTK. Adres w nim przedstawiany w postaci kolejnych bloków, pomiędzy którymi możemy w łatwy sposób powracać. Sądzę, że więcej tłumaczyć nie musze, bo chyba każdy kojarzy ten bajer :)

pathbar.png

Tak się oto prezentuje w Konqueror.

Tyle miałem do powiedzenia, mam nadzieje, że się komuś przyda :)


Komentarze (3)