Poznaj Gentoo

Historia

Twórcą systemu Gentoo jest Daniel Robbins, który początkowo używał dystrybucji Debian GNU/Linux. Także poznawał FreeBSD, gdzie zafascynował się systemem portów, który potem został podrasowany i przeniesiony na Gentoo w postaci Portage’a. Początkowo dystrybucja Gentoo nosiła nazwę Enoch. W kwietniu 2004 roku Robbins zrezygnował z pracy nad Gentoo.

Logo

Logiem systemu Gentoo GNU/Linux jest “g” logo

Pakiety

Gentoo GNU/Linux jest dystrybucją opartą na źródłach. Oznacza to, że pakiety dla tej dystrybucji są w całości kompilowane (takie jest założenie, oczywiście można korzystać z pakietów przekompilowanych). Główna zaletego takiego działania to mocna optymalizacja pod sprzęt jaki posiadamy. Kompilacja wszystkich pakietów w Gentoo odbywa się za pomocą narzędzia emerge, które cały proces kompilacji robi za nas. To właśnie emerge korzysta z Portage’a czyli z systemu pakietów, w którym znajdziemy ponad 8000 pakietów (tzw. ebuild’ów). Praktycznie trudno byloby nie znaleźć jakiegoś w miare popularnego i przydatnego programu w Portage’u.

Instalacja

Instalacja Gentoo przebiega w całości w trybie tekstowym, lecz nie powinniśmy się od razu zrażać gdyż w rzeczywistości instalacja Gentoo, to podążanie za handbook’iem. Nie ukrywam jednak, że jest wymagana od użytkownika przynajmniej podstawowa wiedza na temat Linuksa. Jest wiele sposobów instalacji, najprostszym (jeśli mamy połączenie z internetem) będzie ściągniecie LiveCD i za jego pomocą zainstalowanie całego systemu. Instalcji dokonuje się z tzw. 3 różnych stage’ów, rózniący się stopniem optymalizacji i czasem całkowitej instalacji. Największa optymalizację systemu uzyskamy instalując ze stage’a pierwszego.

Zastosowania

W sumie nasze Gentoo może być użyte wszędzie. Największe jednak zastosowania znajduje na serwerach ze wzlędu na łatwą aktualizację, bezpieczeństo i wysoka stabilność. Doskonale także sprawdza sie w zastosowaniach desktopowych. Jest chyba najlepszą dystrybucją do celów edukacyjnych, wymaga od użytkownika choć minimalnego zagłebienia się w system. Mając Gentoo na pokładzie uczymy się bardzo szybko. Jest to dystrybucja o naprawdę dużej przyszłości.

Społeczność

Gentoo jest jedną z najbardziej rozwiąjających się dystrybucji, posiada rozległą dokumentację (która jest bardzo często akutalizowana i cały czas tworzona) a także ogromnę społeczeństwo użytkowników i fanów. Posiada bardzo sporą grupę developerów, którzy dbają o rozwój Gentoo. Co kilka miesięcy powstaje nowa wersja systemu (aktulanie najwosza to 2007.0) wnosząca oczywiście nowe wersje pakietów (jednak to tutaj nie jest najważniejsze, ponieważ każdy użytkownik Gentoo może w każdej chwili po aktualizacji pakietów jednym poleceniem uzyskać zaaktualizowany system do najnowszej wersji pod względem pakietów) lecz także czasami zmiany w plikach konfiguracyjnych lub w samym systemie Gentoo.

Dlaczego używam Gentoo

Przede wszystkim miałem już dość zależności, lubiłem własnoręczną kompilację pakietów, jednak dobijały mnie zawsze zależności. Gdy mamy jeden komputer, to jeszcze sobie możemy pozwolić na zabawę w ściąganie pokolei zależności, jednak patrząc realnie dystrybucje bez pożadnego zarządzania pakietami nie znajdą poważniejszych zastosowań. Kolejna sprawa to cele edukacyjnę, ponieważ ze wcześniejszych przeze mnie posiadanych dystrybucji jakoś nie wiele wyniosłem, nie zmuszały mnie one do zagłebiania się w system. Przy Gentoo już w fazie instalacji musimy poznać podstawy, aby tę instalcję przeprowadzić poprawnie do końca. Porządek w plikach konfiguracyjnych jest dla mnie także wielką zaletą, są one dobrze rozklowane i nie trudno jest się w nich zorientować. Wreszcie niezawodność tej dystybucji, szybkość, elastyczność oraz wysoka stabilność powodują, że nie zamierzam zmieniać tej dystrybucji.

Recenzje w sieci

Zapoznaj się także z innymi tekstami, z których być może dowiesz się jeszcze więcej :

1 Komentarz

Kanał RSS dla komentarzy do tej wiadomości rss

  1. MyAvatars 0.2

    [cenuzra]

    January 2, 2008 @ 03:00

    ja uzywam gentoo glownie ze względu na prostotę, spróbuj zainstalować na np. ubuntu lighttpd’a z php dwoma poleceniami (czyli nano /etc/make.conf i emerge lighttpd php). No i oczywiście szybkość ;)